Spišská Belá

… to je zasa deň!

Beriem si na rýchlo veci zo stola, dnes mám toho toľko! A to je ešte len ráno! Mobil!!! Prepána, kam som ho zasa založil. Jáj tuto…v druhom vrecku. Či vlastne štvrtom, piatom? My chlapi milujeme množstvo vreciek alebo vačkov nech už sme z ktoréhokoľvek regiónu, no v takýchto chvíľach je to útrapa. Bežím k autu… a opäť kľúče! Nemohol by byť mobil spojený s kľúčmi od auta, bytu? Nejaká zázračná karta na všetko. Môžeme ním už aj platiť, čo je určitá výhoda, no nechutná.

Ááá… tuto je. Otváram auto, moje zlatko, dnes len bez mena po včerajšku, keď sa ťahalo cez mesto leňochodov… a opäť zarosené okno… ja už naozaj neviem čo s tým robiť! Hurá…voda je ešte v ostrekovačoch. Tak predsa niečo pozitívne. Vyrážam z parkoviska, opúšťam náš areál, po pravej strane…

Náhle náraz! …….Nehoda! ………Niečo nesmiernej krásy zrazilo moju rannú krehkú dušu! A to som ešte nemal raňajky značky Marlboro! No zrážka predčila aj Ferrari!

Áno, poznáte to! Zhon doma, zhon v práci! Život jeden malý uzlík schováva po vreckách každodenný stres. A predsa keď sa stretnete pohľadmi okamžite vás núti konať! Vyberám mobil… cvak! A mám to!
Jednoducho naše veľhory zastavia čas, akoby čarodej a na chvíľočku zabudneme aj kto sme.
Jedinečná krása! To musíte zažiť. Tatry ozdobené teplými rannými lúčmi! Odkladám mobil s vedomím, že si to musím večer pozrieť.

Aké jednoduché…že?! No nebývalo tomu tak vždy. Možno práve kvôli úchvatnosti Tatier vzišiel práve z pod ich končiarov svetoznámy vynálezca optických šošoviek Jozef Maximiliám Pecval neskôr Petzval.
Jeho rodný dom, dnes múzeum, nájdete od našich apartmánov vzdialený len pár kilometrov v obci Spišská Belá v úplnej blízkosti centra. V podstate bude stačiť ak budete hľadať kostolnú vežu. V jej blízkosti vás bude očakávať sprievodca s lektorským výkladom.

Keď si otvoríte wikipédiu, zistíte napríklad aj toto…

Jozef Maximilián Petzval

…patrí medzi najvýznamnejšie európske vedecké osobnosti 19. storočia. Ako prvý exaktne vypočítal konštrukciu fotografického objektívu portrétneho a krajinárskeho. Objavil zákony, ktorými sa optika riadi dodnes. Po vyfotografovaní odvrátenej strany Mesiaca, kráter v blízkosti južného pólu nazvali jeho menom. Prepracoval aj optiku mikroskopov a ďalekohľadov z čias Galileiho. Vypracoval projekt osvetlenia lodí na Dunaji. Skonštruoval prenosný reflektor s priemerom 1,3 m na osvetlenie predmetov až do vzdialenosti 2,7 kilometra.

Z vlastnej skúsenosti vrelo odporúčam návštevu tohto múzea. Normálne sa v múzeách náramne nudím, minule som si aj v jednom pospal, ale v tomto… ! Odborný a príjemný výklad. Filmová projekcia. Obrovské množstvo expozičných materiálov.

No a ešte čosi keď sme pri tom fotografovaní. Večer budete sklamaný. Otvoríte súbor s názvom galéria a tam len odtienok toho čo ste ráno videli. A bude vám veľmi smutno. A možno aj prehodnotíte a opäť navštívite naše apartmány a jedinečný areál Lomnica. Stres môžete kľudne nechať doma, ale to sa nebojím. Pri pohľade na naše majestátne Tatry určite … narazí!

Norbert

 

Návrat hore