Tri koruny

Tento výlet sme odštartovali v Červenom Kláštore, ktorý neobíde vari žiadny návštevník Pienin. Turistickým centrom Pieninského národného parku na území Slovenska je obec Červený Kláštor.

Tu sa zrodila legenda o tom,  že mních Cyprián si zhotovil krídla, za pomoci ktorých v okolí Červeného Kláštora lietal. Povrávalo sa, že miesto jeho vzletu boli známe Tri Koruny. Údajným  lietaním mnícha Cypriána sa už vyše 200 rokov zaoberajú spisovatelia, historici aj technici :-)Prešli sme cez Pieninskú lávku na druhú stranu Dunajca a to sme sa už ocitli v Poľsku – v obci Sromowce Niźne na úpätí Troch korún.

Hneď za mostom ale treba odbočiť v pravo po žltej značke k Chate Trzy Koruny. Odtiaľ sa ide po turistickom chodníku stále po žltej, asi päťsto metrovým úsekom krásnej skalnej tiesňavy, až do sedla.

Odtiaľ sme prechádzali na modrú značku, ktorá vedie na koniec, ku kovovým schodom na vrcholovú vyhliadkovú plošinu. Chodníky sú spevnené a vyspádované, v strmších častiach sú schodíky so zábradlím. Chodníky po celej trase sú naozaj príkladne upravené.

Najvyšším miestom Troch Korún je Okraglica, s nadmorskouvýškou 982 m. V hĺbke pod nami sa kľukatí Dunajec a naňom sa plavia  plte. Výhľad na dve krajiny, ktoré oddeľuje Dunajec a pohľad na vrcholy je neopísateľný. 

Z tohto kraja pochádzal aj Herec Michal Dočolomanský († 66) chcel, aby ho pochovali v Pieninskom národnom parku na slovensko-poľskom pohraničí. Údajne si želal, aby miesto posledného odpočinku bolo pri šípkovom kríku, odkiaľ by videl pohorie Tri koruny. Cesta okolo Dunajca bola plná cyklistov, peších turistov.Nájdete tu kus histórie, prírody i goralských tradícií. Túru si určite niekdy znova zopakujeme.

Lucia, marec 2020

Návrat hore