Hrad Stará Ľubovňa

Ak ste milovníkom histórie určite si v nej nájdete svoj obľúbený hrad. My Vám prinášame skvelý tip na návštevu Ľubovnianskeho hradu, ktorý patrí medzi Top 10 hradov na Slovensku. Nachádza sa len 40km od našich Apartmánov Sileas.

Ľubovniansky hrad nie je zrúcanina, ako väčšina hradov. Je to udržiavaný hrad s výhľadom ako sa patrí. Hneď pred vstupom Vám do rúk vložia brožúrku aby ste sa ľahšie zorientovali a môžete sa vybrať na objavovanie.

Ľubovniansky hrad postavili začiatkom 14. storočia. Do dejín hradu sa osobitne zapísal rok 1412, keď panovníci Uhorska a Poľska podpísali v jeho priestoroch dohodu o mieri. V rokou 1655 tam boli uschované poľské korunovačné klenoty. Na hrade bol v 18. storočí zadržaný slávny dobrodruh, cestovateľ a vojak Móric Beňovský. Dnes patrí štátu a je v ňom vlastivedné múzeum s historickou, národopisnou expozíciou.

K najcennejším častiam hradu patrí hlavná veža s výhľadom na Tatry a Tri koruny. V barokovom paláci je dobový nábytok. Prezentované sú tam cechy a remeslá, história hradu a posledných majiteľov Zamoyských. Prehliadka trvá asi 80 minút. Budete mať zážitok aj z vystúpenia sokoliarov.

Pod hradom je múzeum ľudovej architektúry, jeden z najmladších skanzenov na Slovensku. Tvorí ho 25 objektov, ktorým dominuje zrubový gréckokatolícky kostolík z Matysovej z roku 1833, zasvätený sv. Michalovi archanjelovi. Zrubové obytné domy zo začiatku a prvej tretiny minulého storočia pochádzajú z okolitých obcí. Súčasťou skanzenu sú hospodárske objekty, ako stará kováčska vyhňa, alebo mlyn s valcovou stolicou. Osobitne pre deti je zaujímavý pohľad do školy z čias prvej republiky. 

Lucia, recepčná 

Návrat hore