Artikulárny kostol v mestečku Kežmarok

Spiš – to je architektonická pokladnica Slovenska. A keď aj vás lákajú poklady ako mňa, nesmiete pri pobyte v našich Apartmánoch Sileas obísť jedinečnú perlu v podaní barokového artikulárneho kostola v meste Kežmarok.

Táto úchvatná drevená stavba bola zapísaná v zozname Unesco v rámci zápisu súboru Drevených chrámov v slovenskej časti Karpatského oblúka v roku 2008.

V r. 1717 bol kostol za neuveriteľné tri mesiace postavený do dnešnej podoby. Prototypom kostola sa stal zrubový kostol s pôdorysom rovnoramenného gréckeho kríža v Amsterdame na Noorder Kerku. Typ tohto kostola sa rozšíril do Nemecka a severských štátov a cez Sliezsko sa dostal do Uhorska.

Ako pozoruhodnosť môže slúžiť fakt že bol postavený bez jediného klinca, no a potom je tu ten ďalší, že sa na ňom podpísala ruka našich domácich majstrov pri opravách možno viac ako čas. Ten pozná čo je hrdzavenie a naši majstri zase kopec klincov, skôb a kotvení. No… ale asi to s ním až také zlé nebude. Aby ste to však posúdili, musíte ho navštíviť. Určite to bude stáť zato.

V lete je otvorený od 1.mája do 31.októbra v čase od 9:00 do 17:00, v zimnom období len v utorok a v piatok od 10:00 do 16:00 hodiny. Vstupné pre dospelú osobu 3€, pre študentov 0,50 €. Telefónny kontakt +421 52 452 22 42. Adresa: Hviezdoslavova 18, Kežmarok. GPS: N49°8\’0\’\‘ E20°25\’42\’\‘

Finančne na stavbu kostola v meste Kežmarok, ktorý je zasvätený sv. Trojici, prispeli protestanti z celej severnej Európy, ba švédsky a dánsky kráľ nariadili pre tento účel urobiť vo svojej krajine zbierky. Traduje sa, že pri stavaní pomáhali švédski námorníci a zanechali po sebe pamiatku – vrch interiéru pripomína obrátenú provu lode a okná sú okrúhleho tvaru – ako na lodiach. V skutočnosti sa na stavbe kostola podieľali aj obyvatelia iných miest. Staviteľom bol Juraj Müttermann z Popradu, ako maliar sa uvádza Levočan Gottlieb Kramer, organ zostrojil Vavrinec Čajkovský z Levoče a dokompletizoval ho Martin Korabinský zo Spišskej Novej Vsi. Všetky drevorezbárske práce robil Kežmarčan Ján Lerch.

No a na záver len toľko. Ak sa bojíte či sa v kostole nebudete trieť o množstvo turistov počas horúcej letnej sezóny tak buďte v kľude. Na prízemí a v šiestich chóroch je miesto pre vyše 1500 ľudí. A navyše super cool!

Lucia, 2020

Návrat hore