Spišská Belá a Belianske Tatry

[:sk]

Len 20 minút cesty od našich Apartmánov Lomnica a 7 km severne od Kežmarku sa nachádza krásne starobylé spišské mestečko Spišská Belá, ktoré ohraničujú Belianske Tatry.

\"Tatry\"


V blízkosti Spišskej Belej sú známe turistické ciele kaštieľ Strážky, ktorého čaro znásobuje anglický park z 19. storočia, Belianska jaskyňa, splav Dunajca v Pieninách, Kežmarok. Významnými objektami sústredenými v centrálnej pamiatkovej zóne mesta sú rímsko-katolícky kostol sv. Antona Pustovníka z polovice 13. storočia, renesančná zvonica, radnica z konca 16. storočia, mariánsky stĺp, evanjelický kostol z 18. storočia. Múzeum Dr. Greisigera približuje život a činnosť polyhistora a mestského lekára zo Spišskej Belej spolu s históriou a etnografickými špecifikami mestečka.

Pre milovníkov fotografie odporúčam navštíviť aj Múzeum J. M. Petzvala. J.M Petzval ako prvý exaktne vypočítal konštrukciu fotografického objektívu portrétneho a krajinárskeho. Objavil zákony, ktorými sa optika riadi dodnes. Expozícia múzea chronologicky sprístupňuje návštevníkovi prístroje a pomôcky najrozmanitejších typov z Petzvalových čias až po najnovšie ukážky fotografickej techniky.

Ak budete v Spišskej Belej nezabudnite sa zastaviť aj na Belianskom rybníku.

\"Tatry\"

 

 

\"Tatry\"

 


Beliansky rybník je prímestskou oddychovou zónou Spišskej Belej s nádherným výhľadom na masív Vysokých a čiastočne i Belianskych Tatier. Nachádza sa necelý 1 km za mestom Spišská Belá v smere na Tatranskú Kotlinu / Ždiar. Je to miesto, kde začína novovybudovaná cyklotrasa do Tatranskej Kotliny kde si prídu na svoje aj korčuliari. Pre priaznivcov zimných športov v zimnom období sa trasa využíva na bežecké lyžovanie. Trasa má malé prevýšenie a z toho titulu je vhodná aj pre rodiny s malými deťmi. Je to miesto pre príjemný relax s možnosťou občerstviť sa v rybárskom dome. Popri prístupovej ceste k rybárskemu domu sa nachádzajú informačné panely s mapami mesta i regiónu ako aj s ďalšími turistickými zaujímavými informáciami. Pred vstupom k rybníku sa nachádzajú 2 parkoviská – spolu pre cca 80 áut. V tejto lokalite sa uskutočňujú aj mnohé kultúrne a športové podujatia.

\"Tatry\"

 

Lucia, recepčná [:]

Návrat hore