Spišský hrad

[:sk]Prázdniny sú v plnom prúde a tak sme sa v jednu nedeľu rozhodli spraviť si výlet na jeden z našich najväčších hradov, ktoré na Slovensku máme – Spišský hrad. Spišský hrad je zrúcanina, ktorá stojí na travertínovej kope a z ktorej je nádherný výhľad nielen na celé okolie, ale v prípade pekného počasia aj na Tatry. Od roku 1993 je zapísaný v zozname svetového dedičstva UNESCO. Hrad je viditeľný už z diaľky a krásne sa vyníma v peknom prostredí. Je nielen dokladom vývoja architektúry u nás od 12. do 18. storočia, ale svojou rozlohou prevyšujúcou 4 hektáre a považuje sa za jeden z najväčších hradných komplexov strednej Európy.

\"apartmanylomnica


Každú prvú nedeľu v mesiaci je vstup zdarma. Pri zakúpení vstupenky dostanete malú mapu s opisom, kde a čo nájdete. Pri vstupe sa nachádzajú toalety, občerstvenie, predajňa suvenírov aj informačné centrum.

Celý hrad je rozdelený na tri časti. Hrad je otvoreným priestorom kde sa môžete samostatne voľne pohybovať.
V hornej časti hradu sa nachádza múzejná expozícia s informačnými tabuľami, kaplnka sv. Alžbety, hradná kuchyňa, spálňa.

\"spissky


\"spissky


\"spissky


Dominantou Spišského hradu je jeho veža na ktorú vedú úzke dlhé schody až na jeho vrchol odkiaľ je očarujúci výhľad na hrad, okolité lesy, Spišské Podhradie, ale aj na Vysoké Tatry.

\"spissky


Otváracie hodiny
Máj – september:
9.00 – 19.00 h.
Posledný vstup do hradu o 18.00 h.

Október a apríl:
9.00 – 17.00 h.
Posledný vstup o 16.00 h.

November – marec:
Spišský hrad zatvorený.
Nočné prehliadky:
Každú prázdninovú sobotu (júl a august). Začiatok o 20.30 h.
Zmena programu vyhradená!

Prvá nedeľa v mesiaci: ZDARMA

Lucia, recepčná[:]

Návrat hore